Little Mammut er en mindre version af vores event, Mammutmarch, hvor deltagerne vandrer enten 30 eller 55 km. Startstedet vil være ved Bagsværd Rostadion, og herefter begiver man sig ud på sin vandretur. Der vil være 2 forplejningsposter på 30 km ruten og 3 på 55 km ruten. Ved disse forplejningsposter er det muligt at få noget at spise, hvile sig og derefter begive sig videre på sin vandretur.
Start for 30 KM: 11:30
Start for 55 KM: 08:30.
januar 1, 1970 01:00
Tilmelding dagen: Nej
Bagsværd Rostadion, Krathus, Skovalleen, Bagsværd, Danmark, 2880 Bagsværd, Danmark
Warning: Undefined variable $decodedDistances in /var/www/motionskalender.dk/public_html/wp-content/plugins/mk-events-manager/templates/single-event.php on line 1001
Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /var/www/motionskalender.dk/public_html/wp-content/plugins/mk-events-manager/templates/single-event.php on line 1001
Ikke specificeret
Fra 375.00
30 KM: 375 kr,-
55 KM: 425 kr,-
Tidsgrænse: 0 timer
Betydelige stigninger, Egnet til personlig rekord
Manuel tidtagning
Not specified
Nej
Asfalt, Græs, Grus, Skovsti
March, Walk
Terrænet vil variere meget. En del af ruten vil være på asfalt, men vi bestræber os på, at ruten så vidt muligt går igennem skove, små byer, marker, forbi søer og andre naturområder. Vi leder altid efter den smukkeste rute.
Du får udleveret et deltagerhæfte med et oversigtskort over hele ruten samt detaljerede kort for hver del af ruten. Hæftet indeholder også en detaljeret rutebeskrivelse, så du nemt kan finde vej. Alle forplejningsposter og mulige udgange er selvfølgelig også markeret på kortene. Desuden tilbyder vi et GPS-spor, som alle deltagere kan downloade til deres telefon eller GPS-enhed.
Undervejs er der mindst fire forplejningsposter, der opdeler ruten i fire mere eller mindre lige lange dele. På forplejningsposterne kan du fylde din vandflaske op, få nogle snacks samt et lille hvil. Af snacks tilbyder vi bananer, müslibarer, saltstænger og boller. Om natten er der sædvanligvis kaffe på posterne. På grund af deltagernes forskellige madbehov skal man stå for resten af forplejningen selv.
Du skal selv medbringe den mad og drikke, som du har brug for, udover de snacks der tilbydes på forplejningsposterne. Desuden skal du have regntøj, en fuldt opladet mobil og en lygte/pandelampe til om natten. Derudover anbefaler vi, at du tager vabelplaster med samt en powerbank til at oplade din mobil.
Mammutmarchen er ikke et løb. Åbningstiderne på forplejningsposterne er baseret på de gennemsnitlige ganghastigheder.
Hver deltager vælger sit eget tempo. Dog anbefaler vi dig at gå sammen med mindst én anden person, så I kan motivere hinanden og evt. hjælpe hinanden i et nødstilfælde. Hvis du ikke har en anden at gå med, finder du helt sikkert nogen at gå med under marchen. Det betyder, at du sagtens kan tilmelde dig alene, da vores erfaring fortæller os, at deltagerne automatisk danner grupper undervejs.
Hvis du undervejs mærker, at du under ingen omstændigheder kan gå længere, fordi du fx er kommet til skade, så vær fornuftig og stop. Vi forsøger at planlægge ruten, så der er en udgang ihvertfald hver femte kilometer, hvor det er muligt at forlade ruten. Det vil sige, at der her findes enten offentlig transport eller busser som vi har arrangeret, der køret jer til den nærmeste station. Det betyder, at der på de kritiske strækninger på ruten, maksimalt vil være 2-3 kilometer til nærmeste udgang. Skulle der opstå en nødsituation, hjælper vi selvfølgelig også. Der er placeret samaritter langs ruten, som er klar til at hjælpe, hvis det skulle blive nødvendigt.
Arrangerer begivenheder siden 1970